ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

قانون: نگهداری حیوان در آپارتمان

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نگهداری حیوانات در آپارتمان ممنوع است مگر این که ساکنین مجتمع مسکونی با این موضوع مخالف نباشند. بسیاری از مردم نمی‌دانند قانونی به نام تملک آپارتمان‌ها که در سال 1343 به تصویب رسیده و در سال‌های 1367 و 1376 اصلاح شده، وجود دارد که در حال حاضر در محاکم قضایی نیز اجرا می‌شود.

 این قانون برای آسایش و آرامش ساکنین آپارتمان‌ها تنظیم شده است. براساس ماده یک قانون مزبور، نگهداری حیوانات اهلی یا وحشی در قسمت‌های مشاع مجتمع مسکونی مانند داخل حیاط، راهرو، حیاط خلوت، انباری، پشت‌بام و محل‌های مشابه بدون اجازه همسایه‌ها ممنوع است مگر با رضایت ساکنین. در ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر نگهداری حیوانات غیراهلی مانند شیر، پلنگ، روباه، مارهای سمی، میمون و... در آپارتمان‌های مسکونی منتشر شده که صاحبان آنها بدون مجوز سازمان محیط زیست و هماهنگی مدیر ساختمان و همسایه‌ها مبادرت به این کار کرده‌اند که سلامتی و امنیت روانی و جسمی ساکنین آپارتمان‌ها را به خطر می‌اندازد.

به طور قطع این کار خلاف قانون تملک آپارتمان‌ها است. اوایل سال جاری نیز نمایندگان مجلس طرح مبارزه با نگهداری و تردد سگ و حیوانات مضر را تصویب کردند. براساس تبصره ماده واحده،‌وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد فهرست حیوانات نجس‌العین و خطرناک و مضر برای سلامت عمومی به جز سگ را در مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون تهیه و اعلام نماید. براساس ماده واحده، نگهداری حیوانات خطرناک یا حیواناتی که برای سلامت عمومی مضر بوده یا نجس‌العین می‌باشند، در آپارتمان‌ها ممنوع است و نگهدارنده نخستین بار موظف است با اخطار دادسرا در مدت 10 روز رفع مزاحمت کند. در مرحله بعد اگر این رویه ادامه یافت، به جزای نقدی از 500 هزار ریال تا 5 میلیون ریال محکوم می‌شود و حیوانات نیز ضبط و به سازمان محیط زیست تحویل داده خواهند شد.

 

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران