ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

آپارتمان های هوشمند (بخش دوم): سيستم BMS

اكثر ساختمان هاي بزرگ برای تأمین خدماتی از قبيل  تشخیص حریق، اطفاء حریق، صرفه جویی در انرژی برق، صرفه جویی در مصرف انرزي، دوربین های مداربسته، مدیریت تهویه مطبوع و ... از سيستم هاي مجزاي مختلفي استفاده مي كردند كه تنوع آنها و عدم ارتباط منطقي و كنترلي بين آنها باعث عدم بهره گيري مناسب از هريك از آن تجهيزات و هممچنين افزايش هزينه هاي مي شدند. سيستم يكپارچه مديريت ساختمان راهي است براي حذف معايب فوق.
 

 
سيستم هاي مديريت ساختمان از مدت ها قبل براي كنترل تاسيسات ساختمان هاي بزرگ و مجمتع هاي مسكوني و تجاري مورد استفاده قرار مي گرفتند. مديريت مركزي سيستم هاي مختلف توسط سيستمي به نام BMS (building  Management System) انجام مي شود. اين سيستم برمبناي پروتكل هايي از قبيل  Mp-Bus  ،DA  ، EIB  ، LON  ،M-Bus   ,EnOcean ,  BACnet,و حتی DMX مي باشد و دستگاه هايي كه براي نصب به اين سيستم در نظر گرفته مي شوند مي بايست قابليت اتصال به اين پروتكل ها را داشته باشند.  البته در چند سال اخير بهره گيري از سيستم هاي مبتي بر شبكه (شبكه هاي ethernet) باعث سهولت بسيار زياد و افزايش راندمان در برپايي اين سيستم در ساختمان گرديد است. در ادامه و پس از آشنايي با ساختار BMS در مورد سيستم هاي مبتني بر شبكه توضيح داده خواهد شد.
5- افزايش امنيت در تردد و كنترل ساختمان
6-  بهينه سازي و صرفه جويي در مصرف انرژي.
7- عدم نياز به پيمانکار دائمي ساختمان.
8- امکان مانيتورينگ و کنترل تمامي نقاط تحت کنترل از طريق يک
PC ، موبايل يا اينترنت
9- با توجه به يکپارچه سازي مديريت تأسيسات و سيستمهاي مختلف در ساختمان ، تمام تجهيزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشي از عدم هماهنگي از بين مي رود.
10-  امكان گرفتن گزارش هاي آماري از تمامي تجهيزات و عملكرد آنها به منظور بهينه سازي مصرف و عملكرد.

 
استراتژي هاي مناسب سيستم BMS در کاهش مصرف انرژي:

معروفترين روشهاي به کار گرفته شده توسط طراحان BMS عبارتند از:
1. خاموش و روشن کردن تجهيزات بر اساس جداول زمانبندي کارکرد،
2.
Lock out يا بهره برداري از تجهيزات در صورت نياز و ضرورت.
3. بهره برداري از مي نيمم ظرفيت مجاز در بهره برداري از تجهيزات (
Resets).
4. محدود کردن تقاضا يا
Demand Limiting که موجب قطع برق تجهيزات در صورت بارگذاري بيش از حدود تعيين شده، خواهد شد.
5. مونيتورينگ وضعيت تجهيزات توسط اپراتورهاي آموزش ديده و بهره برداري از داده ها در رفع مشکلات تجهيزات و بررسي عمکلرد موثر آنها.

 1. مزاياي بهره گيري از BMS

  هدف اصلي به کارگيري BMS در ساختمانها بهره گيري از مزاياي اقتصادي و کاهش مصرف انرژي و ايجاد فضاي امن و آرام در آنهاست. عموم مزايا و نتايج بهره برداري از BMS عبارتند از:
  1-  ايجاد محيطي مطلوب براي افراد حاضر در ساختمان.
  2- استفاده بهينه از تجهيزات و افزايش عمر مفيد آنها .
  3- ارائه سيستم کنترلي با قابليت برنامه ريزي زماني عملکرد.
  4-  کاهش چشمگير هزينه هاي مربوط به نگهداري و تعميرات.

    وظايف BMS در ساختمان
   هم اکنون سيستمهاي يکپارچه BMS در ساختمانها، آسمانخراشها و برجهاي تجاري- اداري و مسکوني و يا مجتمعهاي صنعتي کنترل بخشهاي مختلفي را به عهده دارند:
 1. سيستمهاي روشنايي.
 2.  فنها و تأسيسات سرمايش و گرمايش.
 3.  سيستمهاي کنترل تردد.
 4. سيستمهاي نظارت تصويري.
 5. تجهيزات اندازه گيري و ميترها.
 6. سيستمهاي اعلام حريق.
 7. سيستمهاي امنيتي و حفاظت پيراموني.
 8. آسانسورها.

به طور معمول از BMS در اکثر ساختمانها براي کنترل تأسيسات گرمايش و سرمايش، روشنايي و کنترل تردد بهره برداري مي شود. اما اين سيستمها به دليل استفاده از پروتکلهاي استاندارد و معماري مبتني بر استانداردهاي شناخته شده، امکان لينک شدن با کليه سيستمهاي شمرده شده در بالا و شکل دهي يک مدل کنترل مجتمع براي همه اجزاء قابل کنترل در ساختمان را ايجاد مي نمايد. در شکل زير شماي کاملي از يک سيستم به هم پيوسته BMS مبتني بر وب را مشاهده مي کنيد. اجراي چنين سيستم جامعي در يک ساختمان واقعاٌ آن را به يک سازه امن و هوشمند تبديل خواهد کرد. تحقيقات نشان مي دهد که به کارگيري BMS در بهترين حالت باعث کاهش 30 درصدي در مصرف انرژي در ساختمانها مي شود. اما استفاده از سيستمهاي يکپارچه نسبت به سيستمهاي مجزا 15 درصد قابليت بالاتر ايجاد مي کند.

در بخش هاي بعد در مورد پياده سازي اين سيستم صحبت خواهيم كرد.
 
 
 
 
نویسنده مقاله:دبير سايت

فایل متن مقاله