ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

آپارتمان نشین الکترونیکی

امتزاج فعالیت های روزمره ما با واژه "e" به معنای الکترونیکی شدن آن فعالیت و ورود آن به دنیای مدرن ارتباطات می باشد، از قبیل واژه های گوناگونی همچون eBbanking، eLearning و ....  . در این بین اما مقوله زندگی شهرنشینان و زندگی جاری در شهر، در قالب آپارتمان نشین هایی که به گونه ای ملزم به استفاده از ابزارهای الکترونیکی در امور روزمره اداری، تجاری و تحصیلی هستند کمتر با این واژه آمیخته شده استو در کلان شهرهای بزرگ کشور نیز شاهد آن.....
...نیستیم که زیرساخت های واحدی برای آپارتمان نشینان به عنوان استفاده کنندگان اصلی سایر سرویس های الکترونیکی ایجاد شده باشد. ابعاد بسیار مختلف و متنوع در زندگی  آپارتمان نشینی وجود دارد که با بهره گیری از سرویس ها الکترونیکی و با یکپارچه نمودن آنها می توان انقلابی را در سطح کیفی زندگی ایشان برداشت. این مقاله که توسط گروه موسس وب سایت "آپارتمان من" تهیه شده است، به الزامات وجود چنین زیرساخت سرویس دهی و اهداف پروژه eApartment که توسط ایشان در حال اجراست می پردازد.
 
اهداف:
پروژه آپارتمان نشین الکترونیکی، با هدف در خدمت درآوردن امکانات اینترنتی و ارتباطی برای آپارتمان نشینان با هدف تسهیل در دسترسی به زندگی بهتر و ایده آل  تعریف گردیده است و تلاش در این پروژه ، معطوف به ارائه امکانات مجتمع و وابسته به هم در این موضوع می باشد. لذا حوزه آن، تمام خدمات و سرویس هایی است که به آپارتمان نشینی مرتبط می گردد و در این پروژه موضوعات فوق العاده و غیرقابل تصوری با ارتباط با هم در خدمت آپارتمان نشینان در می آیند. اما در این پروژه تاکنون چه اقداماتی انجام گردیده است؟ توجه شما را به ادامه مقاله جلب می نماییم.
 
مرور برخی از نیازهای آپارتمان نشینان و خدمات متناظر سایت "آپارتمان من"
زندگی آپارتمان نشینی آنگونه از زندگی است که در کنار مجتمع سازی ساکنان شهر و ممکن ساختن استفاده نفرات بیشتری از امکانات شهری، نیازمند داشتن قوانین و مقررات و فرهنگ و دسترسی مناسب به سرویس های مختص این ساختار مجتمع می باشد. پاره ای از این نیازها عبارتند از:
 
"نیازهای خدماتی و مالی"
 1. حسابداری دقیق، اصل اعتماد در زندگی آپارتمانی:  بزرگ شدت مجتمع ها با افزایش فاصله بین همسایگان  توام شده است و این موضوع سبب شده است که همواره به مدیر(ان) ساختمان و آنچه ایشان به عنوان هزینه ها اعلام می کنند به دیده شک و تردید نگریسته شود. البته نمی توان واقعیت را نیز نادیده گرفت آنجا که متاسفانه گاها در اخبار موضوعات سوء استفاده های مالی از موقعیت مدیریت مجتمع ها گزارش می گردد و به این بی اعتمادی دامن می زند. هیچ انسان سالمی به دنبال ایجاد دردسر برای خود نمی گردد ، و به همین دلیل مدیران آپارتمان ها به دنبال شفاف نمودن حسابداری آپارتمان و اعلام مناسب آن به ساکنان هستند. نرم افزارهای گوناگونی نیز در این رابطه ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرند. از سویی مدیران آپارتمان ها نیز برای اخذ هزینه ها باید زحماتی را متقبل شوند و به ساکنان (در حالت ایده آل) مقدار بدهی و موضوع آن را گفته و سپس بلافاصله هزینه را اخذ نمایند. حال ببینید اگر مجتمعی دارای تعداد زیادی واحد باشد، هماهنگی بین ساکنان و اطلاع رسانی به چه مقدار موضوع ملال آوری تبدیل می شود؟ چه راهکاری می شناسید که بتوانید به طور شفاف تمام ساکنین را در لحظه و بدون نیاز به عملی غیر از درج هزینه ها توسط مدیر، آنها را باخبر نماید و به صورتی کامل، ایشان را از دخل و خرجشان باخبر سازد؟ یا از آن بهتر، پس از پرداخت بدهی به صورت الکترونیکی توسط واحد بدهکار، به طور خودکار از صورتحساب وی در سیستم حسابداری کسر و با یک اس ام اس به مدیر ساختمان نیز اطلاع رسانی شود؟ و یا قابلیت های بیشتر دیگری نیز در سیستم وجود داشت باشد؟  
  راه حل ما: سرویس اینترنتی حسابداری "آپارتمان من"

                  

 2. بدو ورود به آپارتمان،محاسبه کمیسیون خرید یا اجاره:  محاسبه حق کمیسیون نیز از موارد چالش زایی است  که آپارتمان نشینان از همان بدو ورود به دنیای آپارتمان نشینی با آن مواجه هستند. برای انجام محاسبه تعرفه کمیسیون خرید و یا اجاره ملک چه راهکاری می شناسید؟
  راه حل ما: سرویس محاسبه کمیسیون خرید و اجاره آپارتمان

                                                                                                                                                                                 

 3. محاسبات قبوض: در فصل سرما یکی از دغدغه های آپارتمان نشینان درست محاسبه شدن مبالغ قبوض گاز می باشد. معیار این محاسبات توسط شرکت گاز نیز ارائه شده است، و به عنوان بخشی از امکانات مجتمع قابل استفاده توسط آپارتمان نشینان، در سایت "آپارتمان من" قرار گرفته است:
  راه حل ما: ماشین حساب محاسبه قبض گاز
 4. جستجوی خدمات: چند شرکت نظافتی را در منطقه نزدیک خود می شناسید؟ برای آنکه تعداد شرکت های سرویس دهنده به آپارتمانتان را بخواهید افزایش داده و در نتیجه با کیفیت و قیمتی رقابتی خدمات را اخذ نمایید، از چه روشهایی استفاده می کنید؟
  راه حل ما: استفاده از کتاب زرد" آپارتمان من"
 5. اعلام نیازمندی ها: اگر مدیر مجتمع بوده باشید برای جذب برخی شرکت های سرویس دهنده (مثلا نگهداری آسانسور) مجبور به جستجو شده اید تا اعلام نیازمندی مجتمع را به شرکت های مرتبط برسانید.حال اگر بخواهید که آن شرکت ها به دنبال شما باشند،  چه راهکار ساده ای سراغ دارید؟

   
"نیازهای قانونی و فرهنگی"
 1. قانونمندی، اصل بنای زندگی اجتماعی: بهره گیری از قانون در زندگی آپارتمان نشینی، تکلیف بسیاری از موضوعاتی را که برعهده اعضای آپارتمان و مدیر(ان) آن گذارده شده است مشخص می کند. البته بسیاری از این موضوعات به بهره گیری از مشاوره و تفسیر روشن و همه فهم از آن قوانین برای رفع سوء برداشت ها نیاز دارد. برای سوال نمودن و رفع ابهام در خصوص قوانین آپارتمان نشینی و وظایف اعضا روشی سراغ دارید که بتوانید به سهولت به آن دسترسی پیدا کنید؟ در فضای مجازی و اینترنتی چه  راهکارهایی را می شناسید که بتوانید از قابلیت های مشاوره اشان بهره مند شوید و در هنگام بروز برداشت های گوناگون، به برداشت واحد و یکسانی برای شما و همسایگانتان منجر شود؟
   راه حل ما: بخش قوانین و مقررات "آپارتمان من"

   

 2.  فرهنگ آپارتمان نشینی، افزایش سطح آگاهی: گاهی استفاده از نقطه نظرات متحصصان و یا مطالعه تجارب مفید در سایر کشورها می تواند در باز کردن افقی باز در زندگی تاثیرگذار باشد. برای دستیابی به مستندات و مقالات فرهنگی درزمینه زندگی آپارتمان نشینی، آیا به غیر از استفاده از Google روش سهل الوصول دیگری را در اینترنت سراغ دارید؟ و آیا وب سایتی را می شناسید که به طور خاص به این موضوعات پرداخته باشد؟ و مجموعه هایی از چنین مقالاتی را به شما ارائه کند؟ مثلا اگر در مورد انواع پنجره دوجداره برای آپارتمان قصد تحقیق داشته باشید به کدام مرجع رجوع خواهید نمود؟
  راه حل ما: کتابخانه"  آپارتمان من"
 3. آپارتمان و کودکان: بازی های رایانه ای زمان نسبتا قابل توجهی را از کودکان آپارتمان نشین صرف می کند. اگر آنان از این تفریحات استفاده می نمایند، چه روشی را می شناسید که از  زمان بازی ایشان برای آموزش زندگی استفاده کنید و چه وب سایت ها یا مراجعی را سراغ دارید که به ایشان  در قالب آموزه های کودکانه رفتار مناسب در زندگی آپارتمان نشینی را در قالب بازی های ساده کودکانه آموزش دهد؟
  راه حل ما: اتاق بازی "آپارتمان من"
 4. تازه ترین ها: اگر علاقه مند به وضعیت بازار مسکن و اخبار آن باشید، چند وب سایت تخصصی می شناسید؟
  راه حل ما: بخش اخبار "آپارتمان من"
 5. پنجره ای رو به آینده : و اگر بخواهید موضوعات جالب و   جدید سایر نقاط دنیا  در زمینه آپارتمان و آپارتمان نشینی را مطالعه کنید، چه مراجعی سراغ دارید؟
 
 
نویسنده مقاله:

فایل متن مقاله