ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

انتظار نوزاد جديد و زندگی آپارتمان نشینی

به زودي پدر مي شويد.  منتظرتولد نوزادتان هستيد. به روزهاي آينده و نگهداري نوزاد در خانه‌ي شادتان توجه داشته باشيد. شرايط منزل را براي آسايش همسر باردارتان فراهم نماييد.
 
به قلم دكتر زويا طاوسيان جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي
اتاق نوزاد را قبل از تولد او آماده كنيد. سعي كنيد اتاقي كه انتخاب مي‌كنيد فضاي مناسب، تهويه ي خوب، نور كافي داشته باشد. شايد بهتر باشد بهترين فضاي خانه را به نوزاد كوچك اختصاص دهيد. اگر نياز به رنگ‌آميزي دارد آن را رنگ بزنيد و اجازه دهيد بوي رنگ از خانه خارج شود. از رنگ‌هاي سرد و بي‌روح استفاده نكنيد. كف‌پوش و مبلمان آپارتمان را قبل از موعد زايمان تميز كنيد تا بوي پاك‌كننده‌هاي قوي در اوايل نوزادي، فرزندتان را آزار ندهد. اتاق را امن كنيد. پريزهاي برق را بپوشانيد. مبلمان سنگين را به ديوار بچسبانيد. براي پله ها حفاظ بگذاريد.
به همسرتان به ويژه در دوران بارداري ، در انجام كارهاي منزل كمك كنيد.
شيشه ها را پاكيزه نگه داريد، تا همواره نور كافي به داخل آپارتمان بتابد. به همسرتان پيشنهاد كنيد روزانه دقايقي، پوست خود را در معرض تابش آفتاب قراردهد. پوست دست و پا براي اين منظور مناسبند. نسبت به پوست صورت كمتر حساسند و از پرتو آقتاب آسيب نمي بينند. اين كار به ساخته شدن ويتامين D كمك خواهد كرد.
مواد غذايي و مكمل را هميشه در خانه داشته باشيد. زندگي در آپارتمان به ويژه اگر مجهز به آسانسور نباشد، رفت وآمد را براي خانم باردار سخت مي‌كند. مي تواند درد زير شكم و نيز كمردرد ايجاد كند. سنگين شدن وي در ماه‌هاي آخر و سرگيجه‌هاي گاه‌گاهي در خانم باردار، خطر سقوط از پله ها و آسيب به زن باردار را بيشتر مي‌كند. 
بنابراين يادتان باشد ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و انواع لبنيات را درون يخچال آماده قرار دهيد. تا اگر خانم باردار هوس چيزي مثل بستني كرد مجبور به طي مسير پله ها نباشد.
پرده هاي پنجره را قبل از شروع بارداري و اگر نشد تا قبل از تولد نوزاد شستشو دهيد. گرد وغبار ، گاهي تخم پشه‌ها  و حشرات مي‌تواند درون پرده‌هاي سنگين جا خوش كنند و باعث بروز مشكلات تنفسي در زن باردار و همين طور بعدها در نوزاد شوند.
اگر بالكن داريد فضاي آن را طوري زيبا سازيد كه خانم باردار تمايل داشته باشد، مدتي را درآنجا بماند واز هواي تازه بهره‌مند شود. البته در روزهايي كه شهرتان داراي هواي پاكيزه و بدون ريزگرد و غبار است.
اگر آپارتمان شما حياط مناسب يا فضاي سبز مشترك با ساير همسايه ها دارد، از آن غافل نشويد. به خانم باردار پياده روي در زماني كه دماي هوا مناسب است را پيشنهاد كنيد. بهتر است او را در اين قدم زدن همراهي كنيد.
گل‌ها و درختچه‌هاي طبيعي براي بهتر شدن هواي آپارتمان و نيز آرامش بخشيدن به زن باردار مفيدند. از انواع ساده و بي دردسر آن‌ها براي زينت بخشيدن به فضاي اتاق‌ها و بالكن و راهرو كمك بگيريد.
اگر فضاي كافي در حمام داريد، وان يا حوضچه‌ي متوسطي را در آن تعبيه كنيد. زن باردار به ويژه در ماه‌هاي آخر، زياد دچاركمردرد وشكم‌درد و انقباضات مكرر مي شود. غوطه‌ور شدن وي در آب ولرم در رفع اين گونه دردها و انقباضات بسيار مؤثر است. همين طور جهت تسهيل زايمان او در روزهاي آينده خيلي مفيد است.
اگر در آپارتمان مسكوني شما ، استخر يا جكوزي وجود دارد، به ياد داشته باشيد كه زن باردار بايد هنگام استفاده از استخر احتياط كند و از شيرجه زدن بپرهيزد. استفاده از جكوزي نيز براي زن باردار ممنوع است. اما شناي معمولي در استخر با آبي كه خيلي سرد نباشد خوب است. پياده‌روي در آب هم سودمند است.
***
از اين انتظار شاد براي تولد فرزندتان لذت ببريد.
 
آدرس وب سایت: http://www.tavoosian.ir
دكتر زويا طاوسيان جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي
آدرس: تهران؛ شمس آباد(مجيديه شمالي)؛ ميدان بهشتي؛ پلاك 18 واحد 11
تلفن: 22337085-021

 

 
نویسنده مقاله:

فایل متن مقاله