ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

آپارتمان های هوشمند (بخش ششم): تلویزیون های هوشمند

در یک ساختمان هوشمند یکی از مهم ترین بخش تجهیزات هوشمند ، وجود وسیله ای برای کنترل یکپارچه ، تنظیم سایر وسایل هوشمند منزل و  نمایش وضعیت آنها به صورت متمرکز است. نزدیک ترین وسیله مورد استفاده در منازل به این هدف، تلویزیون می باشد. در این مقاله می خواهیم ضمن بررسی ویژگی های مورد نیاز برای چنین وسیله ای،  ببینیم آیا تلویزیون های هوشمند فعلی دارای این امکانات هستند؟

 
 

به چه نوع تلویزیونی هوشمند یا Smart TV گفته می شود ؟

همانند گوشی های هوشمند ، تلویزیونهای هوشمند نیز سرویس های اینترنتی زیادی را ارائه می دهند که تلویزیونهای معمولی نمی توانند این کار را بکنند  و این به دلیل وجود کامپیوتریست که داخل آنها تعبیه شده . این تلویزیونها دارای برنامه های کاربردی یا همان app ، پخش ویدئو و صوت آنلاین ، گشت و گذار در اینترنت ، بازی و احتمالا ویژگی بسیار مهم Internet Protocol Television یا IPTV هستند. ( IPTV یک نوع مشخصی از استاندارد ویدئوی اینترنتی است اما فعلا در حال حاضر به عنوان فرم کوتاه برای پخش ویدئو های اینترنتی در تلویزیون استفاده می شود . البته این ویژگیها زیادهم جدید نیستند و از سال ۲۰۰۵ بخشی از تلویزیونهای تولیدی را شامل می شدند)
 البته ما در این مقاله به هیچ وجه سعی در معرفی  یک تلویزیون هوشمند نداریم چرا که در این خصوص در بخش مراجع، می توانید منابع مطالعاتی خوبی بیابید، اما به طور خلاصه آنچه که  به عنوان خواص هوشمندی در یک تلویزیون وجود دارد به موارد زیر اشاره شده است:
دریافت کانال‌های تلویزیونی از طریق آنتن یا شبکه‌های کابلی،Video on Demand ،EPG، تبلیغات تعاملی، شخصی‌سازی قابلیت‌ها و امکانات، رأی دادن به برنامه‌ها، بازی، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای چند‌رسانه‌ای مختلف که می‌توانند به اینترنت متصل باشند یا خود به تنهایی فعالیت کنند.
البته برای استفاده از این امکانات به خريد تلویزیون مخصوص آن نياز نداريد. برخی از دستگاه‌های پخش چند‌رسانه‌ای مانند Boxee Box هستند که بسیاری از این امکانات را در یک دستگاه جمع‌وجور در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توان با اتصال آن به تلویزیون، تمامی امکانات ذکرشده را به دست آورد .  
 
در یک ساختمان هوشمند به چه ویژگی هایی  از یک تلویزیون هوشمند نیاز دارد؟
بدیهی ترین موضوعی که در یک تلویزیون هوشمند ضروری است وجود داشته باشد، وجود قابلیت های مرکزی نرم افزاری و پورت های سخت افزاری برای کنترل سایر تجهیزات هوشمند منزل می باشد، زیرا تلویزیون هوشمند به دلیل داشتن صفحه نمایشگر از بهترین کاندیدها در بین لوازم منزل برای این موضوع به شمار می رود. برای داشتن ارتباط با سایر تجهیزات منزل، معمولا از پروتکل IP استفاده می شود (خوانندگانی که با  اینترنت کار می کند می دانند که آدرس مشخصه کامپیوترشان با IP مشخص می شود، و این پروتکل به عبارتی آدرس وسیله تحت شبکه می تواند باشد). بسیاری از LED های جدید که قابلیت اتصال به اینترنت را دارا هستند از این پروتکل پشتیبانی می کنند اما برخی از آنها فاقد قابلیت تخصیص دستی آدرس IP هستد و این موضوع باعث می شود نتوان از آنها در یک شبکه هوشمند منزل استفاده نمود. بنابراین هرچند قابلیت اتصال به شبکه از طریق پورت شبکه (Ethernet- RJ45) و یا شبکه بی سیم Wi-Fi در تمام تلویزیون های هوشمند امروز ذکر شده است، اما بدون وجود قابلیت فوق نمی توان در یک شبکه خانگی از آن استفاده کرد.
 
اگر برروی این تلویزیون هوشمند برای مدیریت و نظارت بر سایر لوازم منزل قابلیت های نرم افزاری نیز وجود داشته باشد، آن موقع ویژگی های اصلی این تلویزیون هوشمند برای هوشمند سازی آپارتمان کامل می شود!
 
تفاوت های مابین تلویزیون های سنتی و هوشمند
کاربران کامپیوتر معمولا عادت دارند تا بصورت هدفمند نتایج مورد علاقه ی خود را مشاهده کنند برای مثال اگر علاقه مند به دنبال کردن یک سریال خاص باشند با از دست دادن یکی دو قسمت از سریال ممکنه به این فکر بیافتند که سریال مورد نظر رو از اینترنت دریافت کنند. در واقع اینترنت محدودیت زمانی رو برای کاربران خودش از بین برده و اختیار بیشتری رو برای کاربرانش ایجاد می نماید. در صورتی که تلویزیون های فعلی فاقد این امکان هستند و بینندها صرفا در زمان های خاصی باید برنامه ی مورد نظرش رو دنبال کنند.
 
یکی دیگه از جذابیت های دنیای اینترنت، امکان برقراری ارتباط و تعامل دو نفره است. خیلی از افراد تمایل به بازیهای تحت وب و شبکه رو دارند و ساعت ها زمان خود رو صرف بازی های اینترنتی کنند. دسته ی دیگه ای هم علاقه مندند تا توی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با دوستان خودشون ارتباط برقرار کنند و همین طور عده ای به دنبال مشاهده ی تیکه فیلم های کوتاهی که روی سرورهای به اشتراک گذاری فیلم ها قرار گرفته  هستند. این دسته افراد معمولا زمان زیادی رو پای کامپیوتر میگذرنند.
فناوری  SMART TV تمام نیاز این کاربران رو برطرف میکنه و جذابیت های زیادی رو برای بیننده ایجاد میکنه و در عین حال طراحان تلویزیون های هوشمند سعی کردند تا ارتباط راحت تری بین بیننده و تلویزیون ایجاد کنند.
به عنوان مثال برای فرمان دادن، بیننده فقط کافیست به منوهای روی تلویزیون نگاه کرده و یا با صحبت کردن و فرمان های کلامی و یا حتی اشاره ی دست دستور مورد نظررا اجرا نماید.
در عین حال کنترل های این تلویزیون ها هم بسیار ساده طراحی شدند و بیشتر از چند دکمه روی اونها تعبیه نشده.
به علاوه این طراحان تلاش کردند تا سایر محدودیت ها رو هم از بین ببرند. با استفاده از این تکنولوژی بیننده هر زمان که تمایل داشته باشه میتونه برنامه های مورد علاقه ی خودش رو مشاهده کنه. یکی دیگه از امکاناتی که این تلویزیون ها در اختیار کار

بران خودشون قرار میدهند امکان استفاده از مرورگر های اینترنتی و جستجو در صفحات وب می باشد   . 

مثلا در تلویزیون های Samsung Smart TV، قابلیتی به نام Smart HUB وجود دارد که کار آن برقراری ارتباط با سروری است که Samsung Apps برروی آن قرار دارد و امکان دریافت و نصب آنها را برعهده دارد.
همچنین برخی از این تلویزیون ها از فناوری dlna پشتیبانی میکنند.  فناوری dlna به کاربر این امکان رو می دهد که بدون اتصالات سیمی فیلم و یا تصویر مورد نظر کاربر، مستقیم از کامپیوتر خانگی یا تبلت به تلویزیون ارسال شود. همچنین می توان از طریق این تلویزیون ها به راحتی از امکان ویدیو کنفرانس و چت هم استفاده کرد ولی باید منتظر امکانات بیشتری از این فناوری باشیم.

 
نویسنده مقاله:دبیرسایت

فایل متن مقاله