ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

آپارتمان های هوشمند : یخچال های هوشمند + ویدئو

پیشرفت تکنولوژی در کنار مشغولیت های متعدد و سرگرم کردن انسان، گاها باعث فراموشی برخی از رفتارهای معمول زندگی می شود و به دلیل جبران این نقیصه خود به کمک انسان می آید تا به او بعضی نکات را یادآور شود. یخچال های هوشمند پاسخ به چنین نقصان ایجاد شده می باشد. هرچند هم اکنون یخچال هوشمند بسیار فانتزی و لوکس به نظر می آید، بعید نیست در آینده ای نزدیک به وسیله ای لازم در زندگی قشر شهرنشین مبدل شود.
  از اینرو در ادامه مقالات آپارتمان های هوشمند در این بخش به معرفی یخچال های هوشمند و قابلیت های آنها می پردازیم.
 
 
 
مقدمه
 یخچال هوشمند برای هوشمند بودن خود حداقل به دو خاصیت نیاز دارد: اول دارای سیستم عاملی باشدکه بتوان آن را برنامه ریزی نمود، و دوم زیر ساخت شبکه (اترنت باسیم یا بی سیم - Wi Fi) که با اتصال به آن، قابلیت به شبکه و سپس اینترنت را داشته باشد. اما حتی برای کسانی که اخبار فناوری را دنبال می‌کنند و با جریانات روز آن آشنا هستند، عبارت «یخچال هوشمند» هنوز اندکی ته‌مایه طنز دارد. در ابتدا ببینید چه انتظاراتی از یک یخچال دارید؟ نگهداری غذا برای جلوگیری از فساد آن؟ اما این تنها پاسخ نیست! تکنولوژی پاسخ های متعددی برای کاربرد یک یخچال دارد که تمام آنها را در قالب یخچال هوشمند نشان می دهد. پس کمی با تفکر محققان در این زمینه آشنا می شویم.
 
آشنایی با کارکرد های یخچال هوشمند:
 بیشتر مواقع افراد به قدری خوراکی در یخچال می گذارند که فراموش می کنند چه موادی تهیه کرده اند، تحقیقات نشان داده است که به طور متوسط یک چهارم مواد غذایی داخل یخچال بدون استفاده دور ریخته می شوند چرا که تاریخ انقضای آنها زودتر از موعدی است که به سراغ آنها می رویم. به همین دلیل شرکت های تولید کننده لوازم خانگی در تلاشند یک در یخچال با صفحه لمسی و متصل به اینترنت را وارد آشپزخانه ها کنند. به طوریکه اطلاعات هر ماده غذایی داخل یخچال مانند تاریخ تولید و انقضای آن داخل فضای کلود ذخیره می شوند و به این ترتیب هر جا باشید می توانید محتویات یخچال خود را از طریق تلفن همراه خود ببینید و برای شام خود برنامه ریزی کنید.

همچنین می توانید با اَپ های خرید به فروشگاهها متصل شوید و مواد غذایی مورد نیاز خود را سفارش دهید.

سازندگان وسایل هوشمند آشپزخانه ادعا می کنند اَپ های جدید می توانند کمک بسیار بزرگی به تغذیه سالم کنند. چرا که هریک از اعضای خانواده می تواند پروفایل غذایی مخصوص خود را داشته باشد و اَپ، لیست خرید را به گونه ای تنظیم می کند که همه مواد موردنیاز بدن فرد در لیست خرید او باشد.

از طرفی وسایل آشپزخانه هوشمند می توانند با هم در ارتباط باشند و با یک دستگاه اندرویدی کنترل شوند.

پاناسونیک نیز امیدوار است این وسایل انرژی خود را از منابع داخل خانه تأمین کنند.

 
تحقیقات در زمینه یخچال هوشمند:
در این بخش نتایج مطالعاتی گروهی از محققین بریتانیایی را در زمینه عملکردهای یخچال هوشمند بیان می کنیم.  گروهی از محققان دانشگاه لانکاشایر مرکزی و سوپرمارکت آنلاین "اوکادو" در انگلیس درحال کار بر روی توسعه یک مدل از این یخچال‌های هوشمند هستند که این یخچال می‌تواند به طور خودکار مواد غذایی مانده و فاسد شده را دور بریزد و خود را تمیز کند، مواد غذایی موجود را برپایه تاریخ مصرف جلوی دست قرار دهد تا به این ترتیب کاربر بفهمد، چه غذاهایی می‌تواند تهیه کند. همچنین پس از تمام شدن مواد خوراکی، آن‌ها را به صورت آنلاین به سوپرمارکت سفارش می‌دهد.

از دیگر وظایف این یخچال این است که غذاها را برپایه اینکه از چه کشوری هستند و برای چه فصل و آب و هوایی مناسبند در طبقات خود بچیند.

با استفاده از این یخچال، انگلیس می‌تواند در هر سال 36 میلیون ساعت در زمان، صرفه‌جویی کند.این یخچال هوشمند از قفسه‌های "فناوری نانو مفصل دار" استفاده خواهد کرد. این قفسه ها در ظاهر کاملا صاف و صیقلی به نظر می‌رسند اما مجهز به میلیون‌ها میکرو- کاشی کنترل شده هستند که فشار محصولات و مواد غذایی را سنجیده و آنها را برپایه تاریخ انقضاء و اینکه کدام یک باید زودتر مصرف شوند به جلوی بخچال و در معرض دید حرکت می‌دهند.

این یخچال همچنین می‌تواند گازهایی را که از تجزیه غذاهای فاسد ساطع می‌شوند ارزیابی کرده و این غذاها را به قسمت ویژه‌ای برای زباله‌ها هل داده و خود را تمیز کند. درهای این یخچال نیز از یک فناوری اسکن مافوق صوت برخوردار است.

براساس گزارش دیلی میل، این یخچال همچنین برپایه یک پایگاه اطلاعاتی کتاب آشپزی می‌تواند همه مواد لازم برای تهیه غذاهای مختلف را به صورت طبقه‌بندی شده در کنار هم قرار دهد.

برای مثال مواد لازم برای تهیه غذاهای هندی و یا غذاهای ایتالیایی به صورت مجزا چیده می‌شوند.
 
 
- یک نمونه عملی: یخچال هوشمند سامسونگ مدل T9000

سامسونگ با یخچال هوشمند جدیدش ثابت کرده است که موضوع چندان هم شوخی نیست! این یخچال با صفحه نمایشی ۱۰ اینچی که وضعیت هوا، تقویم یا یادداشت‌های سایر اعضای خانواده را برای شما به نمایش در می‌آورد، نشانه‌ای واضح از این امر است که دیگر «هوشمندی لوازم خانگی» تنها به معنی اتصال آن‌ها به اینترنت نخواهد بود.

samsung-fridge

یخچال T9000 مبتنی بر اندرویید سامسونگ حتی می‌تواند اپ‌هایی نظیر برنامه محبوب یادداشت‌برداری  Evernote را اجرا کند. این اپ به شما اجازه می‌دهد یادداشت‌هایی بنویسید، صفحاتی از وب، لینک‌ها یا عکس‌ها و یا فیلم‌های‌تان را به اشتراک بگذارید. و همچنین آن‌ها را با هر دستگاه دیگری که Evernote را اجرا می‌کند، سینک کنید. مثلا همسر یا مادر شما می‌تواند به سادگی فهرست خریدی را روی یخچال آماده کند و شما در هنگام بازگشت از محل کار، با سینک کردن اپ گوشی هوشمندتان، فهرست خرید را دریافت کنید. شما هم می‌توانید دستور پخت غذایی را که به تازگی از همکارتان شنیده‌اید، مستقیما به صفحه نمایش یخچال منتقل کنید.

متاسفانه امکان نصب اپ‌های دلخواه بر روی این یخچال وجود ندارد، اما مجموعه‌ای که به صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب شده است به نسبت کافی و جالب‌توجه است. یکی از جالب‌ترین نمونه‌های این اپ‌ها، Epicurious است. شما محتویات یخچال را در این اپ وارد می‌کنید و این اپ پایگاه داده‌اش را برای یافتن غذایی که شما می‌توانید با مواد در دسترس‌تان تهیه کنید، جستجو کرده و دستورالعمل تهیه آن را نشان خواهد داد. یونیلور (Unilever شرکت عظیم و بین‌المللی تهیه و توزیع کالاهای مصرفی نظیر خوراکی و لوازم بهداشتی) نیز اپ دیگری را برای این یخچال عرضه کرده است که کوپن‌های تخفیفی را برای یخچال ارسال می‌کند و کاربر با انتقال این کوپن‌ها به تلفن هوشمندش می‌تواند از آن‌ها در هنگامم خرید استفاده کند.

این یخچال یک برنامه ساده برای نوشتن یادداشت دارد و برنامه تقویم آن می‌تواند قرارهای ملاقات و مناسبت‌ها را نشان دهد. حتی تصاویر پس‌زمینه این تقویم را می‌توان با استفاده از یک کارت حافظه SD یا سرویس پیکاسای گوگل عوض کرد.

T9000

این یخچال ۳۲ فوتی از ۴ قسمت مجزا تشکیل شده است که می‌توانید حداکثر دو قسمت آن را به عنوان فریزر تعریف کنید یا با انتخاب تنها یک فریزر از سه محفظه دیگر به عنوان یخچال استفاده کنید. البته نقطه ضعف اصلی این یخچال قیمت بسیار بالای آن است. قیمت ۴۰۰۰ دلاری تعیین شده برای این محصول که در بهار امسال عرضه خواهد شد، بسیار زیاد است. شما به سادگی با خرید یک یخچال غیرهوشمند ۶۰۰ دلاری و همچنین هزینه کردن ۶۰۰ دلار برای یک آی‌پد و ۶۰ دلار برای یک پایه اتصال آی‌پد به یخچال، همین کارایی (و حتی آزادی بیشتر در نصب اپ‌ها) را با قیمتی کمتر از نصف این یخچال هوشمند سامسونگ به دست خواهید آورید.

 
در پایان این قسمت از مقاله، توجه شما را به دیدن کلیپی از یخچال هوشمند دعوت می کنیم:
 
 
 
 
منابع: http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=232
http://www.lisna.ir/click/1391-01-07-02-58-08-dp1
http://www.ghatreh.com/news
 
نویسنده مقاله:دبیرسایت

فایل متن مقاله