ورود کاربر

خلاصه آمار سایت

خانه

گلخانه مینیاتوری برای آپارتمان یا تراریوم

تراريوم از نظر معني، باغ مينياتوري در يک جام مي باشد. تراريوم کلکسيوني از گياهان کوچک است که در ظرفهاي محدود و شفاف رشد مي کنند. به عبارت ديگر، تراريوم باغ کوچک و خانگي است که در شيشه اي نگهداري مي شود. درست کردن تراريوم که با سرخس و يا ديگر گياهان کوچک پر مي شود يک راه عملي وعلمي براي داشتن منظره اي مينياتوري در خانه مي باشد.
تراریوم یا باغ شیشه ای به مخزنی گفته میشود که در ان محیطی شبیه به محیط طبیعی برای گیاهان و جانوران ایجاد میگردد و به دلیل بسته بودن محیط دما و رطوبت در ان حفظ گردیده و تقریبا ثابت می مانند
ساده ترین نوع تراریوم یک تنگ شیشه ای میباشد که در ان مقداری خاک ریخته و چند گیاه کوچک در ان کاشته میشود و درب تنگ بسته میشود
در یک تراریوم علاوه بر گیاهان میتوان از برخی جانوران نیز نگهداری نمود و در اصل این خاصیت تراریوم بوده است که باعث شده امروزه در میان مردم طرفداران بسیاری پیدا کند زیرا با افزایش طرفداران نگهداری از جانوران مختلف خصوصا حیوانات خاص (اگزاتیک) نیاز به ایجاد محلی برای نگهداری از انها که هم مناسب انها و هم زیبا باشد و محیط طبیعی را برای این جانوران شبیه سازی نماید بیشتر شد لذا تراریومها در انواع متفاوت نظیر استوایی و یا کویری هر کدام جهت نگهداری از گروهی از جانوران طراحی گردیدند
یک تراریوم مناسب علاوه بر زیبایی که رکن اصلی در ان میباشد باید مستحکم و با کیفیت باشد و همچنین نیازهای جانوران را به خوبی بر طرف نموده و برای کاربران نیز کار با ان ساده باشد . و همچنین بهداشتی بودن ان بسیار مهم میباشد و باید به گونه ای طراحی گردیده باشد که به راحتی بتوان ان را نظافت نموده و مواد دفعی و اضافه را از ان خارج نمود.
 
 

روش ساخت تراریوم

ایجاد تاسیسات مختلف نظیر سیستمهای تهویه و گرمایش و تجهیزات نور پردازی و سیستم گردش اب در انواعی از تراریوم و بسیاری دیگر از تجهیزاتی که بنا به نوع یک تراریوم و جانورانی که قرار است در انها نگهداری شوند باید تعبیه گردند از اهم موارد مرتبط با یک سیستم تراریوم میباشند که در این مبحث به تدریج به انها خواهیم پرداخت
وسایل مورد نیازدر ساخت تراریوم :
ظرف:
اندازه ظرفها باید طوری انتخاب شوند که بزرگی آن برای احاطه 2 یا چند گیاه کافی باشد. مثل تنگ ماهی، ظرف شیشه ای شکلات، آکواریوم، ظرفهای شیشه ای مربا یا بطری بزرگ.

برای افراد مبتدی، پیشنهاد می شود که یک ظرف بزرگ و در باز مانند آکواریوم انتخاب شود. کارکردن داخل آن بسیار آسان است و با کسب تجربه شما می توانید از چوبهای بلند و یا بیلچه برای کاشتن گیاهان در ظروفی که دهانه آن کوچک است استفاه کنید.

 

The Completed Moss terrarium

وسایل مورد نیاز:

پانیذ پاریلا :: تراریوم ::

هر ظرف تمیز می تواند برای ساختن تراریوم استفاده شود. نیاز اصلی این است که مانع دخول آب شود. در ساخت تراریوم ظروفی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای جا دادن گیاهان بزگ باشند و سرپوش آن طوری باشد که مانع خروج رطوبت گردد. کوزه، بطری، آکواریوم ظرفهائی هستند که بطور معمول مورد استفاده قرار میگیرند. طراحی های دیگر مانند بلوکهای شیشه ای می توانند به دکور منزل زیبائی ببخشند.

ظرف باید شفاف باشد، زیرا ظروف رنگی و یا کدر نور را کاهش می دهند و در رشد گیاه دخالت می کنند.

ظروف می توانند باز یا بسته باشند . گیاهان در ظروف بسته باید رطوبت بالا را بتوانند تحمل کنند. ظرف با درب بزرگ بدون پوشش ممکن است مورد استفاه قرار بگیرد اما احتیاج دارد به آبیاری متناوب برای اینکه رطوبت را حفظ کند. تراریوم های باز خشک هستند و کمتر دچار بیماریها می گردند.

قبل از کاشت ظرف را استرلیزه کنید. آنرا با آب گرم و صابون خوب شستشو دهید. اگر از ظرفهای تمیز شیشه ای تجاری استفاده می کنید اجازه دهید که درب ظرف چندین روز قبل از کاشت باز باشد .

 

بستر کشت در ساخت تراریوم (باغ شیشه ای)

بستر کشت شامل سه لایه زیر است :

1 - لایه زه کشی  ،  بهترین مواد برای لایه زه کشی ، پوکه معدنی و یا سنگ ریزه هایی با قطر 1.5_1 سانتیمتر است .

2 - لایه میانی ، برای این لایه از قطعات ذغال  با طول  حد اکثر 2.5 سانتیمتر  و عرض یک سانتیمتر استفاده نمایید . مناسب ترین ارتفاع پنج در صد ارتفاع ظرف مورد نظر می باشد .

3 - لایه فوقانی ، مناسب ترین خاک در این لایه که محل اصلی کشت گیاه است نباید خاکی خیلی حاصلخیز وغنی باشد زیرا در غیر این صورت باعث  تسریع رشد گیاهان  و از بین رفتن هماهنگی مجموعه می شود . مخلوطی از دو قسمت  کمپوست ، یک  قسمت تورب و یک قسمت خاک لوم ترکیبی مناسب می باشد .

توجه : کلیه وسایل و مواد مصرفی باید ضد عفونی شده باشند

 

گیاهان مناسب برای تراریوم ( باغ شیشه ای )

در انتخاب گیاه برای تراریوم ( باغ شیشه ای )باید دقت شود که بین گیاهان از نظر نیاز به آب  و نور یک تجانس وسازگاری  وجود داشته باشد . گیاهان برگ  رنگی جلوه ای خاص به تراریوم ( باغ شیشه ای ) شما می دهند . از بیشتر گیاهان آپارتمانی می توان در تراریوم ( باغ شیشه ای ) استفاده کرد .

اسامی برخی از گیاهان مناسب برای تراریوم  :

آکوروس

آسپلنیوم

اسپنیش موس

بگونیا

بگونیا رکس

بنفشه افریقایی

بروملیا

پوتوس

پیرومیا

پیله آ

پرسیاوشان

تایلاندزیا

داوالیا

دراسنا

سرخس

سانسویریا

انواع عشقه

فیتونیا فیکوس پومیلا

گونه ها یی از اریکا

کروتون

کریپتانتوس

لیدو لاریوم

مارانتا

گونه‌هاي تراريوم
با گسترش تراريوم، محصولات ديگري در جهان شكل گرفتند كه نمايان‌گر جلوه‌هايي ديگر از زنگي جانداران زميني به شمار مي‌آيند. تراريوم و ويواريوم - Vivarium - هر دو در يك بسته شيشه‌اي شكل مي‌گيرند اما بر اساس آنچه در پي مي‌آيد تفاوت‌هاي كاملاً اساسي با يكديگر دارند كه متاسفانه گاه به اشتباه در جاي يكديگر نام برده مي‌شوند. با وجود گوناگوني زندگي‌هاي جانوري و گياهي، اكنون مي‌توان اين محصولات را با قالب سازگار با شكل طبيعي آن به صورت زيرپيكربندي كرد.
 
1- تراريوم : دربرگيرنده و جلوه‌گاه عوارض طبيعي و پوشش گياهي زمين.
با توجه به گوناگوني و فراواني گياهان وپوشش گياهي موجود در زمين اين محصول با تم‌هاي مختلف شكل مي‌گيرد. دو نمونه بيشتر شناخته شده اين بخش پوشش گياهي كويري  - Desertus-و پوشش گياهي گرمسيري  - Tropical -هستند.
پوشش گياهي كويري انواع كاكتوس و پوشش گياهي گرمسيري انواع گياهان برگ‌ پهن را در برمي‌گيرد.
 

PanizParila Plants Paradise / Terrarium

 
2- ويواريوم : دربرگيرنده و جلوه‌گر زندگي جانوري.
با توجه به گوناگوني و فراواني جانوارن و خزندگان قابل نگهداري در يك محيط بسته اين محصول نيز با تم‌هاي مختلفي شكل مي‌گيرد. چهار نمونه بيشتر شناخته شده اين محصول عبارتند از :
 

PanizParila Plants Paradise / Vivarium

الف- آكواريوم Aquarium محيطي كه آبزيان در آن نگهداري مي‌شوند .

 

PanizParila Plants Paradise / Aquarium

ب- اينسكتاريوم Insectarium محيطي كه حشرات در آن نگهداري مي‌شوند .

 

پ - پالوداريوم Paludarium محيطي كه جانوران باتلاقي و معمولاً دوزيست در آن نگهداري مي‌شود.

 
منابع : http://panizparila.com/index.php/how-to-make-a-terrarium
http://www.sgparmis.ir/detail.aspx?content=viewcat1&catid=147
 
نویسنده مقاله:

فایل متن مقاله